Začal únor a s ním nové téma – Česká republika. Modelovali mapu s horami a nížinami, městy a řekami. Druhá skupinka dětí vyzkoušela společenskou hru Moje první Česko. Po svačině si některé děti vybraly hry v tělocvičně, jiné si užily čtenářskou dílnu. Odpoledne jsme společně oslavili Madlenčiny 9. narozeniny. Pak jsme se proběhli venku a užili si slunečné počasí. Zkoušeli jsme také umotat panáčka a kočičku na kostru z drátku. Nevypadalo to složitě, ale vytvořit pěkné kulaté klubíčko jako hlavičku dalo dětem docela zabrat.
V úterý jsme procvičovali správný postup při psaní čísel. Dokonce jsme si je vyzkoušeli psát i nohou. Děti přitom napadlo, jak píší lidé s handicapem, kteří nemají možnost použít ruce. Povídali jsme si o České republice a státních symbolech. Nejprve jsme zjistili, jaké znalosti, kdo má, a rozšířili jsme je povídáním o vlajce, hymně, státních znacích, prezidentské standartě, dále pak o velkých městech a řekách a o našich sousedech za hranicemi. Děti malovaly to, co už znají, do společné velké mapy.
Ve středu jsme se staršími dětmi diskutovali mimo jiné o rozdělení Československa a došlo i na zpívání státní hymny a diskuzi o volbě prezidenta a době komunismu. Opět jsme si povídali o státních symbolech, četli jsme pověst o Libuši a vyprávěli si o Přemyslovcích. Vyrobili jsme si českou vlajku a pustili si hymny různých států.
Ve čtvrtek a v pátek jsme si povídali o Masopustu, jeho původu a s ním spojených zvycích a tradicích. Děti si poslechly masopustní příběh, ale i tvořily vlastní. Opakovali jsme abecedu, kineticky ji prožili a děti pak venku hledaly věci podle počátečního písmene. Vymýšleli jsme hádanky, počítali a třídili čísla na sudá a lichá, vyrobili jsme kašpárka a zahráli si několik karnevalových her (nejoblíbenější se stala židličkovaná). Dále jsme si zahráli oběšence a psali pomocí domina. Neopomněli jsme ani pečení, ačkoli to tentokrát bylo díky rekonstrukci složitější.